Dudak Dolgusu Nerede Yapılır | Malatya | Elazığ | Van

Meme Küçültme Ameliyatı | Malatya | Elazığ | Van
3 Ekim 2018
Liposuction Ameliyatı | Malatya | Elazığ | Van
4 Ekim 2018

Dudak Dolgusu (Dolgunlaştırma)

Ayrıca dudak enjeksiyonu ve dudak büyütme olarak da bilinir. 

Dolgun, güzel dudaklara sahip olmak genelde sağlığınızın iyi olduğunun, güzel ve genç olduğunuzun bir işareti olarak kabul edilir. İster doğuştan ince dudaklara sahip olun ister yaşlanma nedeniyle dudaklarınız incelsin, dudak dolgunlaştırma için birçok yöntem vardır. Daha kalıcı bir çözüm için dudak implantları ve diğer cerrahi işlemler de uygulanabilir. Diğer seçenekler dudak kaldırma, vermillion hattı (dudak) advansmanı ve kalıcı makyajdır. Her yıl, binlerce kişi başarılı dudak dolgunlaştırma operasyonu geçirmekte ve sonuçlarından memnun kalmaktadır.

Dudak Dolgunlaştırmaya ne zaman karar vermek gerekir

 • Dudaklarınız her zaman gülümserken kaybolacak kadar ince olmuşsa
 • Dudaklarınız yaşınızdan ötürü incelmiş ve daha az dolgun hale gelmişse
 • Dudaklarınızın görünümünden memnun değilseniz
 • Dolgun dudaklara sahip olmanız yüzünüzü dengelemeye yardımcı olacaksa

İlgili İşlemler

Dudak dolgunlaştırma işlemine karar veren birçok kişi aynı zamanda dolgu, yüz implantı ve kalıcı makyaj da yaptırmaktadır.

Dikkat Edilecek Hususlar

Avantajları

 • Bazı dudak enjeksiyonları geçici olup tercihinize göre düzenlenebilir
 • İmplantlar ve cerrahi müdahaleler kalıcı çözüm sunar
 • Enjeksiyonlarda hızlı, bir günde iyileşme ve çoğu dudak cerrahisi işleminde bir haftalık iyileşme süresi vardır.

Dezavantajları

 • Geçici dolgular birkaç haftada bir enjeksiyona gerek duyar
 • Dudak asimetrisi olasılığı vardır
 • İmplantların alınması zordur

Dudak dolgunlaştırma işlemi hakkında karar verme aşamasındaysanız, yukarıdakiler bu konudaki ilk üç avantaj ve dezavantajdır. Size en uygun olanın ne olduğuna karar vermek istiyorsanız, lütfen estetik plastik cerrahınıza danışınız.

Dudak dolgunlaştırma işlemi için iyi bir aday mıyım?

Dudak dolgunlaştırma işlemini neden yaptırmak isteyebileceğinizle ilgili genel sebeplerden bazıları aşağıda verilmiştir:

 • Dudak dolgunlaştırma işlemi için uygun adaylar ince dudaklarını dolgunlaştırmak veya daha dolgun bir görünüme sahip olmak ister. Eğer gülümserken üst dudağınız veya her iki dudağınız kayboluyorsa dudak büyütmenin avantajlarından yararlanabilirsiniz.
 • Bazı teknikler düzgün olmayan dudakları, ağız yapınızı ve gülümsediğinizde görünen diş etlerini düzeltebilmektedir.
 • Öte yandan, dudaklarınız eğer çok genişse ve yüzünüzde orantısız duruyorsa plastik cerrahınızdan dudak küçültme ameliyatı da isteyebilirsiniz.

Eğer genel sağlık durumunuz iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu işlem için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır.

İşlem Hakkında

Dudak dolgunlaştırma işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Dudak dolgunlaştırma için birçok yöntem vardır. Cerrahınız, estetik kaygılarınıza ve iyileşme zaman dilimine bağlı olarak size seçenekler sunacaktır. Uygun bir görünüm elde etmeniz için bu işlemlerden iki veya daha fazlasının uygulanması gerekebilir.

Enjeksiyon- yağ transferi
Yağ transferinde, otolog yağ (kendi vücut yağınız), vücudunuzun farklı bir alanından liposuction yöntemiyle alınarak dudaklarınıza enjekte edilir. Enjeksiyonlara istenen sonuçlar elde edilene kadar tekrar edilmesi gerekebilir.

Enjeksiyon – dolgu
Doğal veya sentetik biyouyumlu malzemeden yapılan dolgular, dudak dolgunlaştırma işleminde yağ yerine kullanılırlar. Bir defalık uygulama genellikle istenen sonucu elde etmek için yeterlidir. Bununla birlikte sonuçlar geçici olabilir ve tekrar enjeksiyon gerektirebilir.

Ameliyat – deri aşılama
Ağız içine kesi atılarak cerrahi yöntemlerle dudakların ileriye itilmesi dudaklarda kalıcı bir büyüme etkisi yaratır. Bu işlemin ardından derinin alt katmanlarından alınan deri-yağ, ilave dolgunluk sağlayabilmek için mukoza altına (dudak mukozası) aşılanır.

Ameliyat – vermillion ilerletilmesi

Bu işlemde, dudakların renkli kısımları boyunca kesi yapılarak, dudak hattı dışından bir kat deri alınır ve ardından dudak alanını arttırmak için renkli kısım kaldırılır.

Ameliyat- dudak implantı
Dudak implantları küçük kesilerle ağız köşelerinin içine yerleştirilebilir. Birçok doğal ve sentetik implant seçeneği vardır. Cerrahınız sizin için hangi seçeneğin en iyisi olduğu hakkında sizinle görüşecektir.

Ameliyat- dudak kaldırma
Fazla derinin alınması ve dudakların kaldırılması, gevşek deri ve aşağı sarkık dudak gibi faktörlerin düzeltilmesine yardımcı olacaktır. Üst dudağı büyütmek için burun altına bir kesi yapılır ve dudakları dolgunlaştırmak için deri kısaltılır. Diğer kaldırma/germe teknikleri, dişlerin daha fazla ortaya çıkacağı bir biçimde üst dudağı kısaltabilir. Aşağı sarkık ağzı kaldırmak için ağız bölgesi üstünde küçük kesiler yapılır ve fazlalık deri alınır. Bu işlemde, dört beş gün sonra alınacak olan çok küçük dikişler kullanılır.

Seçeneklerim nelerdir?

Dudak büyütme veya şekillendirme için birçok farklı seçenek vardır: yağ enjeksiyonları, dolgu enjeksiyonları, deri aşılama, vermillion ilerletme, dudak implantları ve dudak kaldırma. Dudak kaldırma ve vermillion ilerletme dudaklarınızdaki renkli bölgelerin miktarını arttırıp şeklini değiştirebilirken, enjeksiyon, aşılama ve implantlar, dudaklarınızın hacim ve dolgunluğunu fiziksel olarak değiştirebilirler.

Bu yöntemlerin her biriyle ilgili Dudak dolgunlaştırma nasıl uygulanır? bölümünde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca kalıcı makyajın dudakları vurgulamaya yardımcı olduğu ve cerrahi bir müdahale gerektirmeden ve her gün makyaj yapmaya gerek kalmadan görünürlüğünü arttırdığı unutulmamalıdır.

İşleminiz İçin Hazırlık

Dudak dolgunlaştırma işlemi için nasıl hazırlanmam gerekir?

Dudak dolgunlaştırma işlemi için hazırlanma şekliniz, önceden plastik cerrahınızla anlaştığınız işlem çeşidine bağlı olarak değişecektir. Cerrahınız size sorabileceğiniz tüm sorularla ilgili cevaplar içeren ameliyat sonrası talimatlar verecek, ayrıntılı tıbbi geçmişinizi alacak ve ameliyat için uygun olup olmadığınızı tespit etmek için fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir.

İşleminize başlamadan önce cerrahınız sizden şunları isteyebilir:

 • Daha iyi bir iyileşme süreci için sigarayı bırakmanızı,
 • Aşırı kanamaya neden olabilecek aspirin, bazı anti-inflamatuar ilaçlar ve bazı bitkisel ilaçları almaktan kaçınmanızı,
 • Yapılacak olan ameliyatın cinsine bakılmaksızın, güvenli bir iyileşme süreci için tedaviden önce ve sonra hidrasyon çok önemlidir.

Dudak dolgunlaştırma işlemi genelde ayakta tedavi bazlı uygulanır. Eğer cerrahi bir işlem görecekseniz, ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve ilk gece sizinle kalacak birini ayarladığınızdan emin olunuz.

Dudak dolgunlaştırma işlemi gününde ne bekleyebilirim?

Cerrahi olmayan tedavi

Dolgu enjeksiyonu ve kalıcı makyaj işlemleri çok az hazırlanma süresi ve kısa iyileşme süresi gerektirir ve kolayca uygulanabilir. Cerrah veya ilgili uzman işlem görecek bölgeyi tedavi için hazırlayacak ve duruma göre uyuşturucu krem uygulayacaktır. Çoğu durumda işlem bir saatten az sürer ve bir seansta taburcu edilirsiniz.

Yağ, kolajen ve diğer doğal veya sentetik malzemeler, hacim vermek için dudaklarınıza güvenle enjekte edilebilir.

Cerrahi dudak dolgunlaştırma

Ameliyatınız ayakta tedavi uygulanan akredite bir hastanede veya ofis bazlı bir ameliyathanede gerçekleştirilebilir. Çoğu işlem otuz dakika ila iki saat arasında tamamlanır.

 • Cerrahi işlem süresince rahatınızın sağlanması için ilaç alacaksınız.
 • Lokal anestezi veya intravenözlü sedasyon bazı durumlarda tercih edilmesine rağmen dudak dolgunlaştırma işleminiz sırasında genel anestezi kullanılır.
 • Cerrahınız öncesi sizinle görüştüğü ameliyat planını uygulayacaktır.
 • Yağ transferi ameliyatı olacaksanız, dudaklarınıza enjekte edilecek yağı almak için liposuction yapılır.
 • İşleminiz tamamlandıktan sonra yakından izleneceğiniz müşahede alanına alınırsınız. Ameliyat sonrasında dikişleriniz olabilir.

Acil müdahale gerektiren bir durumunuz olmadığı konusunda siz ve plastik cerrahınız mutabık kalırsa, işlem sonrasında taburcu edilebilirsiniz.

Tamamlayıcı Tedavi ve İyileşme

Cerrahi olmayan seçeneklerde (dolgu enjeksiyonu ve kalıcı makyaj) asgari düzeyde istenmeyen etki görülür. Zamanla azalacak olan hafif morarma ve şişlikler görebilirsiniz.

Doktorunuz sizinle normal iş ve aktivite seviyenize ne zaman geri dönebileceğiniz hakkında görüşecektir. Ameliyat sonrasında, siz ve refakatçiniz, aşağıdaki bilgileri de içeren ameliyat sonrası bakım hakkında ayrıntılı talimatlar alacaksınız:

 • Yerleştirilmişse, drenler
 • Yaşayacağınız normal semptomlar
 • Olası komplikasyon belirtileri.

Dudak dolgunlaştırmayla ilgili bilgi ve iyileşme süreci için dolgu, liposuction ve kalıcı makyaj bölümüne bakınız.

Dudak dolgunlaştırmadan hemen sonra (cerrahi)
Ameliyat sonrasında bir veya iki gün için hafif şiddette rahatsızlıkla beraber şişlik ve morarma şikayetleriniz olabilir. Şişlik, ağrı ve morarmayı hafifletmek için ameliyat yerine soğuk tampon uygulanması faydalı olacaktır. Bir veya iki gün boyunca sıvı diyeti yapmanız gerekebilir. Büyük olasılıkla ameliyat gününde ayağa kalkabilir olacaksınız, ancak yine de dikkatli hareket etmeniz gerekecektir.

İyileşme süresi çerçevesi
Cerrahınızın verdiği tüm hasta bakım talimatlarına uymanız hayati önem taşımaktadır. Bunlar, yerleştirilmişse dren bakımı, kompresyon giysilerinin giyilmesi, verilen bir antibiyotiğin kullanımı ve yapacağınız bir aktivitenin güvenli olup olmadığı ile ilgili bilgileri içerecektir. Cerrahınız ayrıca yaşayacağınız normal semptomlarla ve potansiyel komplikasyon belirtileriyle ilgili ayrıntılı talimatlar da verecektir. İyileşme sürecinin uzunluğunun her birey için değişkenlik gösterdiğinin bilinmesi önemlidir.

İlk iki hafta

 • Bir hafta içinde işinize ve diğer normal faaliyetlerinize dönebilirsiniz.
 • Dört ila altı hafta içinde dikişler alınacaktır; ağız içinde kalan sütürler (cerrahi iplikler) aynı süre içinde kendiliklerinden çözüneceklerdir.
 • On gün boyunca hafif diyet yapmanız gerekebilir.

İki-sekiz hafta

 • Dört ila altı hafta sonra güç gerektiren fiziksel aktiviteler yapabilirsiniz.

Sonuçlarım Ne Kadar Süre Kalıcı Olacak?

Dudak dolgunlaştırma işlemi sonuçlarının ne kadar süre kalıcı olacağı, seçtiğiniz tedaviye ve bu tedaviye tepkinize bağlıdır.

 • Yağ enjeksiyonunda birden fazla enjeksiyon gerekebilir, ancak böylece kalıcı etkiye neden olabilir.
 • Dolgu enjeksiyonunda sonuçlar kullanılan dolgu malzemesine bağlı olarak değişir. Bazı dolguların etkisi üç ila altı ay sürerken bazılarının etkisi neredeyse bir yıl sürer.
 • Deri aşılama, dudak implantları, dudak kaldırma ve vermillion advansmanı oldukça kalıcı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Estetik plastik cerrahınızla bir ilişki kurun
En güzel ve sağlıklı sonuçların yanı sıra güvenliğiniz için, önceden belirlenen sürelerde ve bir değişiklik gördüğünüz herhangi bir zamanda ve yüz implantlarınızda bir değişiklik hissettiğiniz zaman kontrol muayeneleri için plastik cerrahınızın ofisine gitmeniz önemlidir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz olduğunda doktorunuz ile temasa geçmekte tereddüt etmeyin.

İlgili Maliyetler

Dudak dolgunlaştırma işleminin maliyeti doktordan doktora, bir coğrafi bölgeden diğerine ve uygulanan tekniğe göre değişmektedir.

Dudak dolgunlaştırma isteğe bağlı bir işlem olduğundan bu bedeller sigorta kapsamında değildir. Birçok cerrah, işlemlerin mali olarak rahat karşılanabilmesi için hastalarına finansal planlar önerir.

Sınırlar ve Riskler

Dudak dolgunlaştırma işleminde belirgin komplikasyonlar nadiren görülür. Bu işlem genellikle büyük sorunlar görülmeden gerçekleştirilir.

Karşılaşabileceğiniz olası riskler konsültasyonunuz esnasında ele alınacaktır. Tüm cerrahi işlemlerin bir ölçüde riski vardır. Bütün ameliyatlarda karşılaşılabilen olası komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

 • Anesteziye karşı istenmeyen tepki
 • Hematom veya seroma (deri altında biriken kanın çıkarılmasını gerektirebilir)
 • Enfeksiyon ve kanama
 • His değişikliği
 • Ameliyat izleri
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Alt bölgelerdeki yapıların zarar görmesi
 • İlave işlemler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar.

Kurul onaylı plastik cerrahınızın tavsiye ve önerilerine dikkat ederek, dudak dolgunlaştırma işleminden önce ve sonra belirli risklerin en aza indirilmesini sağlayabilirsiniz.

İletişim Numaralarımız : 0538 039 41 84
Whatsapp Hattımız : 0533 200 23 44
İletişim Formlarımız
Mailimiz : info@drahmetarslan.com
Sosyal Medya Kanallarımız
veya
Bizleri ziyaret ederek

sorularınızı sorabilirsiniz..

Sağlık Dolu Günler Dileriz,

OP.DR Ahmet Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Hoşgeldiniz, Size Dudak Dolgusu Hakkında Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by