JİNEKOMASTİ AMELİYATI
26 Temmuz 2018
GÖZ KAPAĞI AMELİYATI NASIL YAPILIR?
26 Temmuz 2018

Yağ Enjeksiyonu (Yağ Transferi)

Ayrıca yağ grefti veya yağ transferi olarak da bilinir. Yağ grefti işleminde, bacakların dış kısımları gibi fazla yağ olan bölgelerden yağ alınarak yüz, eller, memeler veya kalçalar gibi hacim eksikliği olan bölgelere enjekte edilir. Güvenli, uzun süre kalıcı, iyi tolere edilen bu işlemle doğal görünümlü sonuçlar elde edilir. Her yıl, binlerce kişi başarılı yağ grefti operasyonu geçirmekte ve sonuçlardan da memnun kalmaktadır.

Yağ Transferine Ne Zaman Karar Vermek Gerekir?

Malatya’da Elazığ’da Van’da Yağ Enjeksiyonu Yapan Doktor

Yüzünüzde kırışık veya çukurlaşmış yerler varsa. Geçici dolguların verebildiğinden daha kalıcı düzeltme arzu ediyorsanız. Vücut hatlarınızı iyileştirmek, yara izlerini düzeltmek, vücudunuzdaki çöküntüleri doldurmak, ellerinizi ve yüzünüzü gençleştirmek istiyorsanız. Meme rekonstrüksiyon işleminde kullanımı durumunda, şekil düzensizliklerini doldurmak veya belirgin meme implantı izlerini gizlemek için de kullanılır. (Yağ transferine karar veren birçok kişi aynı zamanda liposuction, kalça büyütme, botulinum toksini ve dolgu da yaptırmaktadır.)

Yağ Enjeksiyonunun Avantajları Nelerdir?

-Otolog(kendi vücut yağınız) yağ enjeksiyonu ile alerjik reaksiyon riski daha azdır.
-Yağ transferi sonuçları doğal, uzun ömürlü ve güvenlidir.
-Yağ transferi, yüzde yenilenme elde edilmesi için kullanılan noninvazif bir yöntemdir.

Yağ Enjeksiyonunun Avantajları Nelerdir?

-Önceden hazır olan dermal dolgularla karşılaştırıldığında, aktarmadan önce yağ dokusunun hazırlanması zaman almaktadır.
-Dermal dolgulara göre daha uzun ömürlü olmasına rağmen, yağ transferi daha pahalıdır.
-Büyütme işlemlerinde, istenen meme ve kalça büyüklüğüne ulaşmak için birden fazla seans gerekmektedir.

Yağ Enjeksiyonu için iyi bir aday mıyım?

Yağ grefti işleminin amacı, hacim kaybı yaşayan alanları büyütmek veya doldurmaktır.

Eller, yüz (dudaklar dahil), cilt gerginlik bölgeleri (liposuction ve yara izlerinden sonra), kalça ve meme gibi bölgeler dahil olmak üzere yaygın olarak aşılama veya enjeksiyon yapılan alanlardır. Doğal olarak, vücudunuzda yağ alınabilecek verici yerlerin olması gerekir. * Sigara içmekten veya başka bir tıbbi sorundan kaynaklı dolaşım probleminizin olmaması da önemlidir.

Eğer genel sağlık durumunuz iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu işlem için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır.

Yağ Enjeksiyonu çeşitleri

Yüz yağ transferi: Yüzünüzde gülme çizgisi, gülümseme çizgisi ve kazayağı gibi kırışıklıklar varsa, karın bölgesinden, bacaklardan veya diğer alanlardan yağ alınarak yüzünüze enjekte edilebilir. Akne izleri ve yüzünüzdeki, dudaklarınızdaki ve yanaklarınızdaki çöküntü alanları da ayrıca doldurulabilir. Plastik cerrahınız alınan yağı, ağız ve burnunuzun arasındaki çizgileri en aza indirmek için, deri gerilmelerini veya girintilerini düzeltmek için veya alın kırışıklıklarını azaltmak için kullanabilir.

İletişim Numaralarımız : 0538 039 41 84
Whatsapp Hattımız : 0533 200 23 44
İletişim Formlarımız
Mailimiz : info@drahmetarslan.com

Meme büyütme: Meme büyüklüğünüzde az miktar bir artış arzu ediyorsanız, meme bölgesine yağ grefti için iyi bir adaysınızdır. Ancak memelerinizin iyi bir görünüme ve cilt dokusuna sahip olması gerekmektedir. Sarkık memeleriniz, zayıf bir deriniz varsa veya meme büyüklüğünüzde belirgin bir artış istiyorsanız, yağ transferli meme büyütme işlemi sizin için uygun değildir. Buradaki sorun, tahmin edileceği üzere geniş hacimlerde meme iyileştirmede sadece yağ kullanmak yetersiz kalmaktadır.

Meme implantları artı yağ grefti: Bir meme implantı işlemi sırasında meme şeklinde iyileştirme gerekiyorsa, yağ grefti kullanılabilir. İmplantlı meme büyütme işlemi sonrasında memelerinizde biçim bozukluğu olduysa, bu düzensizlikler daha düzgün bir hat ve ideal görünüm elde etmek için yağ ile doldurulabilir.

Yağ greftiyle beraber meme rekonstrüksiyonu: Meme kanseri için yapılan lumpektomi sonrasında memelerinizde kusurlar oluştuysa, yağ grefti bu kusurların düzeltilmesinde etkili bir yöntem olabilir. Yağ grefti ayrıca mastektomi sonrasında tam meme rekonstrüksiyonu işlemi için de bir seçenektir. Ancak yeterli meme hacmine ulaşmak için, genellikle en az iki-dört saat süren yağ grefti işlemi gerekir.

Yağ greftiyle beraber kalça büyütme: Daha dolgun, daha yuvarlak kalçalara sahip olmak isteyen birçok kişi, implant kullanılmadan daha kıvrımlı hatlara sahip olunmasını sağlayan “Brezilyalı poposu yapma” işlemini tercih eder. Liposuction genellikle hem etraftaki alanı biçimlendirmek ve hem de enjekte edilecek otolog yağı toplamak için kullanılır.

Yağ greftiyle beraber el gençleştirme: Ellere yağ grefti, hacim vermek, kırışık alanları dolgunlaştırmak, altta kalan yapıları örtmek ve cilt kalitesini iyileştirmek için etkin bir biçimde kullanılır.

Malatya Elazığ Van En İyi Yağ Enjeksiyonu Doktoru

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Uygulanır?

Yağ, vücudunuzun belli bir bölgesinden toplanır, yıkanır ve saflaştırılır. Ardından dikkatlice özel tasarlanmış iğnelerle büyütülmesi gereken yerlere enjekte edilir. Bu prosedürü, istenen sonuçlara ulaşmak için birkaç kez tekrarlamak gerekebilir. Yağ grefti üç aşamalı bir süreç halinde açıklanabilir: (1) Toplama (2) Saflaştırma ve Transfer ve (3) Yerleştirme.

Toplama: Cerrahınızla birlikte yağ alınacak yeri seçmenizin ardından lokal bir anestetikle enjeksiyon yapılır. Cerrahınız daha sonra bu alanda yağ alınması için küçük bir kesi oluşturur ve steril bir teknik kullanarak şırıngaya bağlı kanülü, yağ almak için (liposuction) dikkatlice yerleştirir.

Saflaştırma ve transfer: Verici alandan yeterli miktarda yağ alındığında, cerrahınız yağ hücrelerini transfer etmek için kullanılacak küçük şırıngaları hazırlar. Saflaştırmada, yabancı maddelerin çıkarılması için bir filtreleme veya santrifüj kullanmak gerekebilir.

Yerleştirme: Ardından, greft almak üzere tasarlanmış alan hazırlanır. Cerrahınız, büyütülecek olan yerin kesi noktasına bir iğne veya kanül sokar. Büyütme işlemi sırasında enjeksiyon iğnesi birçok kez girer ve çıkar. İğne veya kanül her çekildiğinde, yağ dokusunun bir hattı doğal doku düzlemlerine verilir. Bu süreç, istenen şekil elde edilene kadar tekrarlanır. Bazı cerrahlar, tatmin edici bir şekil oluşturmak için işlem gören alanlara masaj yapılmasını önerirler. Diğerleri ise uygun şekil oluşturmak için yerleştirme tekniğine güvenmeyi tercih eder. Cerrahınız ayrıca işlem gören alanın üzerine bandaj veya uygun bir giysi örtecektir. Estetik plastik cerrahınızın ve personelin amacı size en iyi sonuçları elde etmeniz konusunda yardımcı olmak ve ameliyatınızın mümkün olduğunca kolay, güvenli ve rahat geçmesini sağlamaktır.

Yağ Enjeksiyonu Seçenekleri

Kendi vücut yağınız, vücut hatlarınızı değiştirmek, yara izlerini düzenlemek, liposuction veya kanser ameliyatı sonucunda oluşan çöküntüleri doldurmak, ellerinizi ve yüzünüzü gençleştirmek için kullanılabilir. Yağ alınabilecek ortak yerler karın bölgesi ve yanlar (belin yan kısımları), kol arka bölgeleri, kalçalar ve uyluk bölgesidir. Plastik cerrahınızın sizinle görüşeceği seçenekler şunlardır:

-Yağ transferinden hangi alanlar faydalanacak?
-Yağ alımı için hangi alanlar en iyileridir?
-Başka bir uygun işlem var mıdır?
-Yağ transferi kesi ve yara izlerim nasıl görünecek?

Sadece verici alandan yağ almak için kullanılan liposuction yara izleri kalmaktadır.Liposuction kesileri çok küçük olduğu için yara izleri de küçük olacaktır. Bazen vücudunuzdaki yağ birikimlerinin yerlerine bağlı olarak, kesiler gizlenebilir.Yara izlerinin miktarı, kalıtımsal eğilimlerinize ve cerrahınızın kullandığı tekniklere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Liposuction yara izlerinin büyük kısmı zaman içinde kaybolur ve zor seçilir hale gelir. Görünür yara izleri, geniş liposuction kanülleri kullanıldığında ve koyu tenli hastalarda görülür.
Liposuction sonrasında deri üzerinde kalacak olan iki çeşit iz vardır. Birisi gerçek yara izi, diğeri de diskromi olarak bilinen, deri üzerindeki koyu (hiperpigmente) veya açık renkli (hipopigmente) noktadır.

Yağ Enjeksiyonu İşleminiz İçin Hazırlık

Yağ transferi işlemi için nasıl hazırlanmam gerekir?
Cerrahınız size sorabileceğiniz tüm sorularla ilgili cevaplar içeren ameliyat sonrası talimatlar verecek, ayrıntılı tıbbi geçmişinizi alacak ve ameliyat için uygun olup olmadığınızı tespit etmek için fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir.
Cerrahınız ameliyattan önce fotoğraflar çekebilir. Yapılacak olan ameliyatın cinsine bakılmaksızın, güvenli bir iyileşme süreci için tedaviden önce ve sonra hidrasyon çok önemlidir.

İşleminize başlamadan önce cerrahınız sizden şunları isteyecektir:
-Daha iyi bir iyileşme süreci için bu işlemden en az altı hafta önce sigarayı bırakmanızı.
-Kanamayı arttırabilecek aspirin, nonsteoroid anti-inflamatuar ilaçları kullanmaktan ve vitamin/homeopatik rejimlerden uzak durmanızı.
-Yapılacak olan ameliyatın cinsine bakılmaksızın, güvenli bir iyileşme süreci için tedaviden önce ve sonra hidrasyon çok önemlidir.

Yağ Transferi İşlemi gününde ne bekleyebilirim?

Yağ grefti işleminiz ayakta tedavi uygulanan akredite bir hastanede veya ofis bazlı bir ameliyathanede gerçekleştirilebilir. İşleminizin uzunluğu, alınacak yağın miktarına ve liposuction yerlerinin sayısına bağlıdır. Açıkçası, meme veya kalça büyütmeye nazaran yüz dolgusu için daha az yağa ihtiyacınız olacaktır. Cerrahınız, ameliyat öncesi sizinle görüştüğü ameliyat planını uygulayacaktır. Ameliyat başladıktan sonra cerrahınız en iyi sonuca ulaşmak için, kullandığı tekniği değiştirebilir veya birçok farklı tekniğin bir kombinasyonunu uygulayabilir. Bu kararları alma konusunda doktorunuza güvenmeniz ve rahat hissetmeniz önemlidir. Ameliyat sonrasında yakından izleneceğiniz bir müşahede alanına alınacaksınız. Liposuction yapılan yerin üzerinde, derinin daralmasına yardımcı olmak için bir kompresyon giysisi olur. Çoğu hasta, zorlu bir egzersiz yapmış gibi bu alanda ağrı hissettiklerini belirtmektedir. Acil müdahale gerektiren bir durumunuz olmadığı konusunda siz ve plastik cerrahınız mutabık kalırsa, ameliyat gününde taburcu edilebilirsiniz.

Tamamlayıcı Tedavi ve İyileşme:

Doktorunuz sizinle normal iş ve aktivite seviyenize ne zaman geri dönebileceğiniz hakkında görüşecektir. Ameliyat sonrasında, siz ve refakatçiniz, aşağıdaki bilgileri de içeren ameliyat sonrası bakım hakkında ayrıntılı talimatlar alacaksınız:
-Yerleştirilmişse, drenler
-Yaşayacağınız normal semptomlar
-Olası komplikasyon belirtileri

Yağ transferinden hemen sonra nasıl görünecek ve hissedeceğim?

Plastik cerrahınız, yağ alınan yerlere nasıl bakım uygulanacağına dair önerilerde bulunacaktır. Yağ enjeksiyonu sonrasında iyileşme süreci değişkenlik gösterir ve iyileşme yüzdesi birçok değişkene bağlıdır. Aşağıda yüz yağ enjeksiyonu ile ilgili genel iyileşme süreci bilgileri verilmiştir:

-İlk haftada şişlik ve morarmalar belirgindir, toplum içine çıkmaya hazır hissetmeyeceksiniz.
-İkinci haftada morarmalar azalır, ancak şişlikler halen görünür durumdadır.
-Yedinci ve onuncu günler arasında çoğu durumda yüksek iyileşme vardır.

Ancak hala toplum içine çıkmaya hazır hissetmeyebilirsiniz. İş nedeniyle hafta sonları da dahil olmak üzere bir hafta kadar zamanı olan kişilerin işe daha hızlı dönebilmeleri için daha iyi bir konumlandırma yapılabilir.

-Üçüncü haftayla beraber daha çok kendiniz gibi görünürsünüz. Dikkatli bir makyaj uygulaması, şişlik ve morluk gibi etkileri saklamada faydalı olabilir.
-Şişliklerin kaybolmasından itibaren, görünüşünüzün iyileşmesini fark eder hale geleceksiniz, ancak şişliklerin tamamen inmesi birkaç hafta daha sürebilir.

Yağ Enjeksiyonu Sonuçlarım Ne Kadar Süre Kalıcı Olacak?

Yağ transfer edilen alanların, tazelenmiş ve gençleştirilmiş bir görünümle birlikte daha yumuşak ve dolgun olması beklenebilir. Ayrıca cilt dokusunda da iyileşme hissedilebilir.

Yağın ömrü ve sonuçların uzunluğu, cerrahın yeteneğine, yağın nasıl toplanıp saflaştırıldığına, nerede ve nasıl enjekte edildiğine bağlıdır.

Başarılı bir şekilde uygulama yapılması için, yağ greftinin bu tekniği iyi bilen, deneyimli bir cerrah tarafından yapılması gereklidir. Mikro yağ grefti olarak bilinen bir işlem, emek yoğun olmasına rağmen, en yüksek oranda yağ grefti için en iyi yoldur. İşlem başarılı olarak uygulandığında, enjekte edilen yağ, vücudunuzda yeni bir kan kaynağı oluşturur ve ihtiyacı olan besini alır. Bu olduğu zaman, sonuçlar genellikle kalıcı olur, ancak bu oluşumların gerçekleşemediği, dolayısıyla müdahale gerektiren durumlar da olabilmektedir.

Sınırlar ve Riskler

Yağ grefti işleminde nadiren belirgin komplikasyonlar görülür. Bu işlem büyük oranda büyük sorunlarla karşılaşılmadan uygulanır. Tüm cerrahi işlemlerin bir ölçüde riski vardır. Bütün ameliyatlarda karşılaşılabilen olası komplikasyonlardan bazıları şunlardır:
-Anesteziye karşı istenmeyen tepki
-Hematom veya seroma (deri altında biriken kanın çıkarılmasını gerektirebilir)
-Enfeksiyon ve kanama
-His değişikliği
-Ameliyat izleri
-Alerjik reaksiyonlar
-Alt bölgelerdeki yapıların zarar görmesi
-İlave işlemler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar

 

İletişim Numaralarımız : 0538 039 41 84
Whatsapp Hattımız : 0533 200 23 44
İletişim Formlarımız
Mailimiz : info@drahmetarslan.com
Sosyal Medya Kanallarımız
veya
Bizleri ziyaret ederek

sorularınızı sorabilirsiniz..

Sağlık Dolu Günler Dileriz,

OP.DR Ahmet Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Hoşgeldiniz, Size Yağ Enjeksiyonu Konusunda Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by