Burun Estetiği

Burun Estetiği

İnsanda ilk bakışta dikkati üzerine çeken ilk bölge yüzdür. Bu bölgede oluşan bozuklukların düzeltilmesi psikolojik ve estetik açıdan çok önemlidir.

Tıp alanında kullanılan yeni makineler ve yeni teknikler sayesinde burun estetiği için yapılan cerrahi operasyonlar, günümüz şartlarında geçmiş günlere nazaran çok daha basit operasyonlar ile halledilir.

Rinoplasti olarak da adlandırılan Burun Estetiği uygulamaları hem estetik açıdan hem de sağlık açısından büyük önem taşır.

Burun bölgesinde oluşan bozukluğun estetik operasyon ile ortadan kaldırılması sonucuyla kişi hem istediği görünümde bir buruna sahip olur hem de operasyon sonrası daha sağlıklı bir şekilde nefes almaya başlar.

Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği, burun şeklinin burun içerisindeki kıkırdak veya kemik yapılarında yapılan değişiklikler sayesinde gerçekleşen bir plastik cerrahi operasyonudur.

Nazoplasti, rinoplasti gibi isimlerde de kullanılan burun estetiği, estetik operasyonları arasında en sık uygulanan estetik operasyondur.

Burun estetiği, burunda doğuştan gelen, sonradan oluşan veya travmalar sonucu ortaya çıkan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır. Şekil bozukluğu çoğu zaman yalnızca görsel açıdan rahatsızlık vermesinden dolayı gerçekleştirilse de çoğu kişide solunum bozukluklarına yol açması nedeniyle düzeltilmesi gereken bir problemdir.

Hangi sebepten dolayı estetik operasyon gerçekleştirilecek olursa olsun, burun estetiğindeki en önemli hedef, burundaki solunum yolunun uygulanan operasyon sonucunda en iyi şekilde çalışabilir hale getirilmesidir.

Operasyon gerçekleştirilirken burnun yeniden şekillendirilmesi (rekonstrüksiyon), şekil bozukluklarının giderilmesi ya da bir bölgenin şeklinin değiştirilmesi işlemlerinden biri veya birkaçı yapılır.

Burun Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Burun Estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünen kişilerde burun dokularının estetik bir operasyona uygun olup olmadığını mutlaka doktor tarafında yapılacak olan bir muayene esnasında kontrol edilmelidir.

 En ufak bir müdahale dahi oldukça belirgin sonuçlar doğurmasından dolayı burun estetiği ile ilgili ameliyatların kesinlikle alanında uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır.

Erkeklerde de kadınlarda da uygulanan burun estetiği, komplike bir operasyon olduğu için beklenen sonucun tam olarak alınabilmesi için 6- 12 ay aralığında bir zamanın geçmesi gerekir.

Bu geçen süreç burunda gerçekleşen operasyonun büyüklüğüne göre, burundaki dokuların yapısına veya burundaki sorunun boyutuna göre değişiklik gösterir.

Rinoplasti ameliyatında estetik sebepler nedeniyle uygulanacak bir ameliyattan önce kişinin burun kıkırdağı gelişimini tamamlayana kadar beklenilmesi önerilir.

Kız çocuklarında bu gelişim sınırı 15 yaşında iken erkeklerde bu gelişim biraz daha uzun sürer. Nefes alma ile ilgi nedenler söz konusu olduğunda bu yaş sınırı beklenilmeden daha küçük yaşlarda ameliyat gerçekleştirilir.

Burun Estetiği Niçin Yapılır?

Burun Estetiği, sağlık ya da estetik nedenler sonucunda yapılır.

Burun estetiğinin yapılma nedenlerinden ilki burunda doğuştan ya da sonradan gelişmiş olan bir şekil bozukluğu nedeniyle nefes alma vermeyle ilgili sorunların görülmesidir.

Solunum sorunlarının nedeni burnun dış görünüşünden belli olabileceği gibi estetik açıdan belli olmayacak bir şekilde burnun iç kısmında bulunur. İkinci neden ise kişinin burnunun estetik görünümünden rahatsız olmasıdır.

Burnun kemik kısmında çıkıklığın olması, kıkırdak yapısında şekil bozukluğunun gözlenmesi, burnun aşırı büyük olması, burnun simetrik olmaması gibi durumlar, burun estetiği ameliyatını gerektiren sebepler arasında yer alır.

Estetik amacıyla yapılan operasyonlarda tamamen kişinin kendi tercihleri rol oynar.

Bazı kişiler burunlarının çıkıntılı ve büyük olmasına rağmen burunlarından gayet memnunlardır. Bazı kişiler ise normal görünümlü bir buruna sahip olmalarına rağmen burunlarından memnun değillerdir ve farklı bir görünüme sahip olmak isterler.

Sonuç olarak burun estetiği sağlık veya estetik açıdan sorunlar nedeniyle uygulanır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği ameliyatlarında operasyon anı kadar ameliyat öncesi de büyük bir önem arz eder. Ameliyatı gerçekleştirecek doktor ile yapılan fikir alışverişiyle öncelikle estetik operasyon için uygun biri olup olmadığı değerlendirilir.

Daha sonra bu görüşme sonucunda doktor ile hasta arasında fikir alışverişleri ile ameliyat sonucunda beklentilerini ve olası sonuçları değerlendirilir.

Doktor ameliyat edeceği hastanın daha önceki ameliyatları hakkında bilgi sahibi olmalı tıbbi öyküsünü ve örnek burun operasyonlarını yeterli derecede bilmesi hasta- doktor güvenini güçlendirmesini sağlar.

Tıbbi öykü incelendikten sonra doktor tarafından yapılacak olan muayenede hastanın burun derisi, iç ve dış yapıları incelenir ve yapılması planlanan değişikler konuşulur.

 Bunların dışında doktor hastanın uygunluğuna karar vermek amacıyla çeşitli kan analizleri ve biyokimyasal laboratuvar tetkiklerine ihtiyaç duyar.

Burun estetiği ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir cerrahi operasyondur. Yalnızca küçük rötuşlar gerektiren basit cerrahi operasyonlar, doktorun tercihine bağlı olarak lokal anestezi de kullanılır.

Ameliyat ortalama olarak 2 saat sürer, ameliyat için yapılan hazırlıklar ve ameliyat sonrasında yapılan uygulamalar ve müşahede süreleri ile birlikte bir burun estetiği ameliyatından taburcu olmanız genellikle 1 gününüzü alır.

Burun Estetiği İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Burun estetiği operasyonu gerçekleştirilen hastalarda iyileşme süreci operasyonun boyutuna bağlı olarak hastalar yaklaşık olarak 4-6 saat içerisinde ayağa kalkarak dolaşmaya, 6 saat sonra bulantı ve kusma yok ise yemek yemeğe başlayabilir.

Hastalar bazı durumlarda ameliyat günü taburcu edilirken bazen de 1 gün müşahede altında tutulur.

Ameliyat bitiminde genellikle buruna tamponlar yerleştirilir. Bu takılan tamponlar yaklaşık 2 gün sonra, burun sırtına yerleştirilen kalıp ise ameliyattan sonra yaklaşık olarak 1 hafta sonra çıkartılır.

Ameliyattan sonra hastalarda herhangi bir yan etki gerçekleşmemesi durumunda genellikle 1 hafta ya da 10 gün sonra iş hayatlarına geri dönebilirler.

Ameliyat sonrası şişkinlik ve morlukların oluşması gayet normaldir. Bu şişlikler ve morluklar zaman geçtikçe azalır ve 1 hafta- 10 gün sonra makyajla kapatılacak düzeye gelir.

Eğer siz de burnunuzun estetik yapısından ya da nefes alma konusunda rahatsızlık yaşıyorsanız uzman hekimlere başvurarak süreçle ilgili detaylı bir bilgi alabilirsiniz.