Koruyucu Rinoplasti

Koruyucu Rinoplasti

Koruyucu Rinoplasti Burun Estetiği operasyonu esnasında burun sırtındaki çıkıntının redüksiyon yöntemi yerine burun bütünlüğü korunarak burun içerisine doğru yer değiştirme ile düzeltilmesidir.

Kapalı veya Açık Rinoplasti yöntemleri ile kombine olarak uygulanabilen Koruyucu Rinoplasti tekniğinde burun üzerindeki çıkıntının altında bulunan kıkırdak ve kemikler istenilen miktarda çıkarılır.

Bu işlemin ardından çıkıntı içeriye doğru bastırılarak kişinin burun profili istenilen yapıya getirilir. Neredeyse 100 yıl önce bile kullanılan bu yöntem bir ara yetersiz görülüp bırakıldı.

Lakin daha sonra yaşanan teknolojik gelişmeler bu yönteme de yansıtılarak tekrar kullanılır bir yapıya getirildi.

Koruyucu Rinoplasti uygulamalarında hafif derecede değişime ihtiyaç duyulan durumlarda Bastırma (Push Down), ileri derecede değişime ihtiyaç duyulan durumlarda Aşağı Bırakma (Let Down) teknikleri tercih edilir.

Koruyucu Rinoplasti tekniğinin en önemli avantajı hastanın burun sırtının doğal yapısının korunmasıdır. Bu sayede işlem sonrası bu bölgede onarım yapma ihtiyacı duyulmaz.
Koruyucu Rinoplasti her hastada uygulanamaz. Bu yöntem;
Burun sırtında belirgin kemik çıkıntısı olmayan,
Burun bölgesinde net bir asimetri bulunmayan,
Burun içerisinden burun sırtına uzanan eğrilik bulunmayan,
Burun kıkırdağında kemeri bulunan,
 

hastalarda daha sık tercih edilmektedir. Ayrıca daha önce Burun Estetiği Ameliyatı olmamış hastalarda kullanılan bir yöntemdir.

TEDAVİ BİLGİLENDİRME