Göğüs Dikleştirme

Göğüs Dikleştirme

Ayrıca mastopeksi ve meme dikleştirme cerrahisi olarak da bilinir

Meme dikleştirmede sarkık ve düzgün olmayan memeler, azalmış meme hacmi ve sarkık meme uçları ve gergin meme başı alanları (meme uçlarını çevreleyen koyu alan), yeniden genç bir görünüm verilerek düzeltilir ve memeleriniz dikleştirilir. Meme hacmi çok fazla veya çok az ise, dikleştirmeye ek olarak meme küçültme veya büyültme işlemi de önerilebilir. Her yıl, binlerce kadın başarılı meme dikleştirme ameliyatı geçirmekte ve herhangi önemli sorun olmadan sonuçlardan memnun kalmaktadır.

Meme Dikleştirmeye Ne Zaman Karar Vermek Gerekir ?

Memelerinizdeki sarkmadan ötürü giderek daha mutsuz hale geliyorsanız, cerrahınızın neler yapabileceğini merak edebilirsiniz. Cerrahınız meme dikleştirmeyle birlikte meme büyütme veya küçültmeyi de önerirse merak etmeyin; yardımcı işlemler, istediğiniz görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Meme dikleştirme işlemini neden isteyebileceğinize dair bazı ortak sebepler aşağıda verilmiştir:

Memeler sarkık durumda ancak büyüklük açısından yeterliler.
Memelerde dolgunluk ve sıkılık yok.
Meme uçları ve meme başları aşağı bakıyor, özelikle göğüs kıvrımının altındaysalar.
Memelerin biri diğerinden farklı görünüyor; bir göğüs sıkı ve iyi görünümlü iken diğeri tam tersi durumda.
Aynı büyüklükte olmayan memeler.
Nispeten küçük memeler.
Büyük ve ağır memeler de dikleştirilebilir ancak sonuçlar daha küçük memelerdeki kadar kalıcı olmaz; büyük memelerin ağırlığı cerrahi değişikliklere engel olur.
Tekrar çocuk doğurmayı ve emzirmeyi düşünmüyorsunuz. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız estetik amaçlı meme ameliyatını ertelemek isteyebilirsiniz. Hamilelikte memeler gerilebilir, hacimleri azalabilir, ameliyattan yeterince fayda görülmez.
Eğer genel sağlık durumunuz iyi, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu işlem için büyük olasılıkla iyi bir adaysınızdır.

Meme dikleştirme yapmaya karar veren birçok kadın aynı zamanda meme küçültme, üst vücut germe ve hamilelik sonrası anne estetiği de yaptırmaktadır.

Meme Dikleştirme İşleminin Avantajları

Daha iyi bir meme şekline ve simetrisine sahip olacaksınız.
Memeleriniz daha genç bir görünüme sahip olacak.
Kıyafetlerinizin içinde ve dışında daha iyi görüneceksiniz ve özgüveniniz artacak.

Meme Dikleştirme İşleminin Dezavantajları

Meme dikleştirme işleminin etkileri, yerçekimi ve yaşlanma nedeniyle zaman içinde geçecektir.
Meme dikleştirme işlemi sonunda sutyen veya mayo ile gizlenecek olan yara izleri kalır.
İşlem sonrası gebelik durumunda ameliyat sonuçlarınız değişkenlik gösterebilir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır ?

Meme dikleştirme işlemi genel anestezi veya intravenöz sedasyon altında akredite bir hastanede veya cerrahınızın ofisinde yer alan ameliyathanede gerçekleştirilir. Meme derisini almak için farklı teknikler ve memenin yeniden şekillendirilmesi kesi yerlerini ve yara izlerini belirleyecektir. Cerrahınız meme boyutuna ve şekline, meme başı boyutu ve yeri, meme sarkması derecesi, cilt kalitesi ve elastikliğine ve ne kadar fazlalık deriniz olduğuna göre uygun tekniği seçecektir.

Plastik cerrahınız fazlalık meme derisini alacak ve meme ucunu ve meme başını yukarı doğru itecektir.
Meme başınız gergin hale gelmişse, boyutu azaltılabilir.
Önceden meme başı üzerine yerleştirilen deri, memeyi yeniden şekillendirmek için aşağı doğru getirilir.
Cerrahınız deriyi sıkılaştırarak, memeleri geriye doğru dikerek ve uzun bir süre için yeni göğüs dokusunu desteklemek için meme dokusunun derinliklerine dikişleri yerleştirerek, fazlalık deriyi alarak kesileri kapatacaktır.
Yara izleri genelde meme altlarında gizlenir, bununla beraber meme üzerinde bazı hafif yara izleri de görülebilir.
Meme uçları ve meme başları dokunun altına bağlı olmaya devam eder, ancak bu genelde his kaybı olmaması ve emzirme kolaylığı için sağlanır.
Bazı hastalarda, meme başının alt kenarından göğüs kıvrımına kadar devam eden dikey kesilerin yanı sıra memelerin altında yatay kesiler yapılması da mümkündür. Modifiye bir teknik için iyi bir adaysanız cerrahınız sizinle bu konuyu görüşecektir.

Ne Tür Seçeneklerim Vardır ?

Plastik cerrahınızın içinden seçim yapabileceği farklı kesi şekilleri ve tekniklerinin bir açıklaması aşağıda verilmiştir:

Meme başı çevresinde yapılan, nene başından aşağı göğüs kıvrımına doğru dikey olarak inip göğüs kıvrımı boyunca yatay olarak devam eden “çapa” kesisi, en çok yara izi bırakan kesi olup, daha az invazif seçeneklerin yeterince yardımcı olamadığı aşırı derece sarkma durumları olan kadınlar içindir. En eski teknik olan bu kesi genellikle meme küçültmeyle bağlantılı olarak meme dikleştirmede kullanılır.
Aynı zamanda “anahtar deliği” kesisi olarak da bilinen “lolipop” dikleştirme yöntemi meme başı çevresinde meme başından dikey olarak meme başından göğüs kıvrımına doğru uygulanmakta olup, orta derece sarkma şikayeti olan, periareolar tekniğin yetersiz olacağı ve meme implantı tercih etmeyen kadınlar için uygundur.
Aynı zamanda “periareolar kesi” olarak da bilinen “donut” dikleştirme yöntemi sadece meme başında yapılmakta olup hafif dereceli sarkma şikayeti olan kadınlar için uygundur. Yetenekli bir cerrah tarafından implant yerleştirmeyle beraber kullanıldığında daha belirgin sarkma şikayeti olan hastalar için tatmin edici sonuçlar alınabilir.
Daha az kullanılan “hilal” dikleştirme yöntemi, meme başının üst yarısı boyunca yer alan bir kesidir. Hilal biçimli bir deri parçası bu hat boyunca alınır ve etrafındaki deri meme başına tekrar tutturulur. Bu dikleştirme tipi genellikle düşük oranlı sarkma şikayeti olan kadınlarda meme büyütmeyle birlikte yapılır. Diğer kesi tekniklerine nazaran aynı derecede dikleştirme gerçekleştirilemez.
“Yara izsiz” dikleştirme. Sarkıklıktan ziyade hacim kaybını önemseyen kadınlar için meme dikleştirme işlemi yara izi olmadan yapılabilmektedir.
Kesiler, eksizyon alanını belirginleştiren memelerin doğal hatlarına ve meme ucunun yeni konumuna göre yapılır.

Bu işlemler meme implantları, Thermage, Smart Lipo ve/veya Quill Threads ile minimum yara izi olacak şekilde meme dikleştirme işleminde kombine edilebilirler. Bununla birlikte, tamamında küçük veya iyi gizlenmiş olsun olmasın kesi gereksinimi vardır. Bu işlemler çok az sarkma şikayeti olan hastalar için uygundur; geniş kesi kullanılan tekniklerdeki kadar dikleştirme oranı elde edilmez.

Kesiler ve Yara İzleri Nasıl Görünecek ?

Estetik cerrahınızın size önerdiği kesi tiplerine göre değişir. Cerrahınız, doğal meme hatlarında bazı kesi izlerini gizleyebilir, ancak geri kalanlar yine de meme yüzeyinde görünür durumda olacaktır.

Meme dikleştirme işleminde genel olarak üç kesi vardır:

Meme başları etrafında
Meme başlarından göğüs kıvrımına doğru aşağı uzanan
Göğüs kıvrımı boyunca yatay
Kesi izleri kalıcı olmasına rağmen çoğu durumda bunlar zamanla belirsizleşecek ve belirgin bir biçimde iyileşecektir. Estetik plastik cerrahlar, mümkün olan en küçük yara iziyle en iyi sonuçları elde edebilmek için yara izlerini minimize etmek ve görünmeyen alanlarda gizlemek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Özel doku işleme ve dikiş teknikleri de yara izlerinin azaltılmasına ayrıca yardımcı olmaktadır.

TEDAVİ BİLGİLENDİRME